2NE1 Romania
Bine ai venit pe forumul 2NE1 Romania! Te rugăm să te înregistrezi/loghezi ca să poţi avea acces la toate secţiunile forumului.

Dacă ai uitat username şi/sau parola, contactează-ne pe adresa yg2ne1.romania@yahoo.com şi te vom ajuta să le recuperezi.

Have fun! ^.^

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

[2013-06-25] Interviu cu CL pentru Billboard

In jos 
AutorMesaj
Dody
Blackjack

Puncte : 6775
Reputatie : 3
Data de inscriere : 03/08/2011
Varsta : 21
Localizare : Iasi

MesajSubiect: [2013-06-25] Interviu cu CL pentru Billboard   Joi 27 Iun 2013, 10:43

photo ps13061300035_zps493f5e53.jpg

„Vreau ca oamenii din întreaga lume să știe că sunt fete în Asia, la fel ca și mine, cărora le place hip-hopul și care se îmbracă unic.”

Fanii ei sunt extaziați. Excentrica CL este liderul faimosului grup de fete 2NE1 (sub tutela YG Entertainment, ce adăpostește și alți artiști precum PSY, BIGBANG, Se7en și alții). Dar cum ar putea cineva să nu fie capturat de farmecul lui CL? Artista de 22 de ani emană independență, forță și încredere. Se remarcă din rândurile multor alte artiste excepționale din lumea K-pop-ului.
Pe 28 mai, CL și-a lansat mult așteptatul proiect solo, 'The Baddest Female' (ce a atins poziția cu numărul 4 în topul K-pop Hot 100) demonstrând că este capabilă să reușească singură (să se evidențieze prin propriile forțe). Cu toate că avea un orar încărcat, CL a acceptat să ofere un interviu exclusiv cu Billboard la studioul la fel de extravagant din Hapjeong-dong, Seoul, pentru a vorbi despre cariera sa solo, despre importanța emancipării femeii și despre idealul său masculin.
Întrebată despre conceptul primului ei single CL a declarat : „Vreau să schimb concepția pe care oamenii o au despre femeile asiatice. Vreau să-mi transmit ideile prin intermediul muzicii pe care o creez dar și pe scenă deoarece sunt cântăreață. Vreau ca oamenii din întreaga lume să știe că sunt fete în Asia, la fel ca și mine, cărora le place hip-hopul și care se îmbracă unic.”

[click]

'The Baddest Female' este o melodie hip-hop, atractivă, cu ceva acorduri de dubstep. Melodia transpune ideile și concepțiile lui CL în ceea ce privește emanciparea femeii.
Prin intermediul versurilor îndrăznețe reușește să distrugă stereotipul femeii asiatice supuse și tolerante : „Sunt regina albină, Sunt un erou/ Sunt precum o minge de rugby, nu știu unde voi ateriza data viitoare /La gâtul meu se află un lanț de aur ce se leagănă stânga,dreapta/ Nu sunt singură, în fiecare noapte obțin ce vreau”.
CL, numele real Lee Chaelin explică : „În general nu sunt ușor de satisfăcut, dar am pus mult suflet pentru acest cântec. Nu deoarece este primul meu solo, ci pentru că mă descrie perfect. Mereu există două părți ale unei persoane. Sunt CL dar și Chaelin. CL și ‘The Baddest Female’ sunt același lucru, dar, în realitate, personalitatea mea [Chaelin] este complet diferită de CL. Imaginea de pe scenă și din videoclipurile muzicale este diferită de viața mea de zi cu zi însă  vreau ca oamenii să mă vadă ca CL pe scenă și în domeniul muzical”.
CL se impune atât prin muzică cât și prin stilul adoptat ajungând să fie comparată cu Nicki Minaj. Este anticipată patruderea sa pe piața americană. Despre planurile de promovare înafară declară : „Nu am un țel anume. Atâta timp cât există cel puțin o persoană căreia îi place muzica mea, îmi voi dori să fac muzică. Vreau să creez compoziții cu care oamenii să se poată identifica. Nu am un grafic sau un țel anume. Vreau doar să fac muzică de calitate”.
În pofida imaginii de fată rea pe care o afișează în public, CL admite că i-ar face plăcere să se îndrăgostească dacă bărbatul ideal i-ar ieși în cale. „Tipul meu ideal trebuie să fie cineva cu care să pot comunica. Cineva alături de care să pot construi amintiri memorabile și să-mi facă plăcere să-mi petrec timpul alături de el .Nu mă uit la aspectul fizic sau la partea materială. Îmi câștig proprii bani, așa că nu contează [râde].”

Sursa: billboard
Credit: clthebaddestfemale
Trans RO: Claudia Iancu
Shared by 2ne1romania.net

Vezi profilul utilizatorului

[2013-06-25] Interviu cu CL pentru Billboard
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
2NE1 Romania :: Media :: Interviuri-
Mergi direct la: