2NE1 Romania
Bine ai venit pe forumul 2NE1 Romania! Te rugăm să te înregistrezi/loghezi ca să poţi avea acces la toate secţiunile forumului.

Dacă ai uitat username şi/sau parola, contactează-ne pe adresa yg2ne1.romania@yahoo.com şi te vom ajuta să le recuperezi.

Have fun! ^.^

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

[2014.03.17] Interviu: 2NE1 sunt HAPPY și și-au schimbat rutina

In jos 
AutorMesaj
Aya Saru
Admin

Puncte : 3682
Reputatie : 9
Data de inscriere : 06/05/2011

MesajSubiect: [2014.03.17] Interviu: 2NE1 sunt HAPPY și și-au schimbat rutina    Lun 17 Mar 2014, 23:23

[텐아시아 = 박수정 기자] 2NE1 sunt diferite. Sunt multe cuvinte care descriu alte trupe de fete, cum ar fi sexy, cute și pure. Dar 2NE1 au inventat adjectivul propriu, „~e ca 2NE1”. Unii spun că muzica lor e cam dură, dar de fapt muzica lor e foarte variată, de la „CRUSH”, „COME BACK HOME” de pe al doilea album, care arată latura lor „dură”, la “IF I WERE YOU,” “GOOD TO YOU,” “MISSING YOU,” la “HAPPY” și “BABY, I MISS YOU.” Ultimele două descriu sentimentele triste de după o despărțire, respectiv melodii puternice.

Pe noul album sunt cinci piese care au fost scrise sau compuse de lidera CL și demonstrează progresul 2NE1 în muzică. Ele își doboară propriile recorduri. În US Billboard 200 Album Chart, una din piesele lor a fost pe locul 61, cea mai înaltă poziție ocupată vreodată de o trupă coreeană. Title song-ul „COME BACK HOME” a ajuns în fruntea tuturor site-urilor de muzică. Pe 16 martie la SBS „Inkigayo”, piesa „COME BACK HOME” a ocupat primul loc pentru prima dată la un post TV coreean public important. Să auzim ce au 2NE1 de spus.

Q: Cum vă simțiți după lansarea celui de-al doilea album?
CL: Ne-a luat mai mult de 4 ani să lansăm acest album. E prima dată când albumul nostru are doar piese noi, așa că într-un fel, ne simțim de parcă ar fi primul album. Mă simt foarte mulțumită când venim în fața fanilor cu piese bune.
DARA: M-am simțit ca o persoană bogată cu multe melodii în mâinilie noastre pentru album, care nu e un single album. Și fanii iubesc faptul că avem multe piese de arătat. Sunt foarte pozitivă zilele astea, ceea ce mă face să cred că ar trebui să mă pot prezenta mai bine la spectacole.

Q: Melodiile pe care le-ai compus au fost incluse pe album, „CRUSH”, „IF I WERE YOU” și „BABY I MISS YOU”. Se pare că ai căpătat mai multă încredere în tine.
CL: Multor oameni le plac piesele mele și am primit reacții pozitive, iar asta mi-a dat mai multă putere să compun melodii noi. Vreau să continui să compun din plăcere de acum înainte. De fapt, să compun piese nu e ceva ce trebuie să fac pentru a-mi asigura traiul, de exemplu, așa că pot lucra cu plăcere. Mă simt fericită să scriu melodii pentru fete și pentru spectacolele noastre.

Q: Teddy, producătorul, te-a ajutat mult?
CL: Da, Teddy, alături de CHOICE 37 și DEE.P și toți compozitorii din YG m-au ajutat. M-au monitorizat, mi-au oferit părerile lor și m-au încurajat. A fost distractiv pentru mine.

Q: Care a fost motivul pentru care ai compus cântece?
CL: Anul trecut am lansat doar single-uri. Apoi într-o zi am vrut să spun ceva. În acel moment, nu știam că voi scrie piese pentru albumul nostru și pentru trupa noastră. Am început să scriu cântece ca și cum scriam într-un jurnal și am scris versuri pentru beaturile pe care le știm deja. Am început asta ca un hobby, iar versurile mele erau în engleză la început. Yang Hyun Suk mi-a ascultat cântecele și mi-a recomandat să scriu în coreeană. „IF I WERE YOU” a fost prima piesă în coreeană pe care am scris-o.

Q: Membrii Big Bang își scriu singuri piesele, mai ales G-Dragon. A fost asta o motivație?
CL: Nu, nu a fost.

Q: 2NE1 au ajuns pe locul 61 în US Billboard 200. E un record pentru o trupă coreeană. Cum te simți?
CL: De fapt, n-am simțit niciodată că trebuie să mă uit la Billboard Chart sau topurile lui. A fost ca un cadou surpriză pentru mine. A fost un album la care am muncit mult timp și a fost un cadou neașteptat pentru noi.

Q: Acest loc 61 înseamnă că 2NE1 prezintă interes în SUA. Care crezi că este acesta?
CL: Cred că oamenii ne consideră unice pentru că suntem diferite, se gândesc că „2NE1 au ceva ce nu au alte trupe de fete”. Am auzit că fanii sunt mai atrași de noi când cântăm în coreeană decât când cântăm în engleză. A fost surprinzător să vedem că deși fanii de peste hotare nu înțeleg coreeana, înțeleg sentimentele.
DARA: Muzica pare să fie ceea ce le stârnește interesul. Deși limbile sunt diferite, îi poate uni pe oameni, din moment ce se bucură de aceeași muzică.
CL: Aud deseori oameni care spun că arătăm ca personaje de desene animate, cu hainele noastre și stilul unic (râde). Și Will.I.Am spune asta. Cred că și înâlțimile noastre reduse au un avantaj pentru noi.

Q: Piesa „DIRTY VIBE” a DJ-unului internațional Skrillex e un featuring cu tine (CL) și G-Dragon. Ai scris câteva versuri în coreeană.
CL: Am tendința să le spun partenerilor muzicali că voi scrie în coreeană. Iubesc limba coreeană.

Q: Voi și Girls’ Generation ați lansat albume în aceeași perioadă.
CL: Am început să promovăm albumul în cadrul concertelor noastre de pe 1 și 2 martie. Anul trecut am avut un turneu mondial fără album, așa că ar fi fost greu să avem un al doilea turneu de asemenea fără album nou. Data concertului era deja stabilită, ceea ce ne-a determinat să lansăm albumul la sfârșitul lui februarie. Și a fost posibil. Sinceră să fiu, pozițiile în topuri și primul loc au fost foarte importante pentru mine. Cântăm de 6 ani și cred că e important să gândim „în afara cutiei”. Să fac muzică distractivă cu celelalte fete și să răsplătesc fanii cu muzică bună au devenit mai importante pentru mine decât topurile.

Q: Atunci ați gândit „în afara cutiei” de data asta?
CL: Da, cred că am făcut asta. Am scris eu însăm piesele și le-am înregistrat singure, ceea ce a fost un pas enorm înainte. A fost un mare progres pentru noi. Până acum, cineva a fost acolo să ne ghideze, dar de data asta am făcut totul singure. A durat mai mult timp, dar a avut o semnficație mai mare pentru noi și ne-a apropiat.
MINZY: În ceea ce mă privește, până acum obișnuiam să mă concentrez pe partea mea de dans. Dar de data asta, am fost atentă la interpretarea mea, la expresii și mișcări. Acum pot cânta din suflet.

Q: Dar celelalte membre?
BOM: „CRUSH” a fost o melodie un pic diferită de ce cântăm de obicei, așa că a fost puțin dificilă pentru mine. Am cântat-o pentru că CL a compus-o. (râde) Și cred că am putut să mă desprind de rutina mea obișnuită în ceea ce privește cântatul.
DARA: A fost ceva nou să cântăm singure piese compuse de una dintre noi. Am adăugat un nou sentiment melodiei. Sunt foarte mulțumită că piesa mi s-a potrivit foarte bine.
Q: (către BOM) Pe ce te-ai axat în interpretare de data asta?
BOM: Am încercat să adaug emoțiile mele, să mă concentrez pe versuri. Am vrut ca oamenii să simtă ce simt eu când ascultă melodia. Când sunt pe scenă, văd că sunt oameni care simt ce simt și eu pentru melodie. Mă gândesc la cum pot face ca piesa mea să atingă mai multe persoane.

Q: Interpretarea ta pare să se fi maturizat. Cum te-ai antrenat?
MINZY: Am ascultat multe melodii de la dive mai vechi în timp ce exersam. A fost o parte în care nu am putut să urc vocea pe melodie, dar în final am reușit. Piesele cântate de Whitney Houston și Mariah Carey m-au ajutat să-mi dezvolt vocea. Și patea pe care am cântat-o de data asta mi s-a potrivit foarte bine (râde). Mi-a plăcut în special partea din „IF I WERE YOU” pe care mi-a dat-o CL.

Q: Dar celelalte membre? Care au fost melodiile cele mai confortabile pentru voi?
BOM: Îmi place foarte mult „GOTTA BE YOU”. E foarte potrivită pentru mine. Cred că și fanilor le va plăcea.
DARA: Îmi place „BABY I MISS YOU”. Obișnuiam să cântăm piese cu o linie melodică puternică, dar e prima dată pentru mine când cânt o melodie atât de dulce. A fost greu de înregistrat, dar am realizat că am o nouă voce. (către CL) Te rog să ai grijă de mine. (râde)
CL: Toate piesele îmi sunt dragi. Chiar trebuie să aleg? (râde) Dintre cântecele pentru care nu am compus melodia, îmi place „MTBD”. Îmi place că am putut să cânt genul meu de rap după mult timp.

Q: (către DARA) Am auzit că fanii te-au lăudat mult.
DARA: Unii oameni au spus: „Și DARA e bună la cântat”. (râde) A fost destul de diferit față de melodiile pe care le cântam. În intro-urile de la „BABY I MISS YOU” și „IF I WERE YOU” am cântat versurile într-un stil nou.

Q: Unor membre din Girls’ Generation le place să dezvăluie cu cine se întâlnesc. Dar voi?
CL: Și noi vrem să le dăm fanilor vești bune. Aș vrea să spun cine e iubitul meu, dar chiar nu există unul.
DARA: Cineva chiar a spus că nu am „celulele-iubirii” deloc. (râde)

Q: În acest concert, ai avut un moment sexy cu un fan pe scenă.
CL: Multe persoane ne-au întrebat de ce nu facem nimic sexy, așa că am vrut să încercăm ceva nou. Așa că am ales 4 băieți din public și am făcut spectacol pe fundalul piesei „I LOVE YOU”. I-am ales exact atunci, așa că au fost foarte surprinși. (râde)

Q: (către DARA) Mușchii tăi abdominali au atras multe priviri.
DARA: M-am antrenat în mod regulat de când am venit la YG. Asta înseamnă cât, de 8 ani? Cu două luni înainte de concert mi s-a planificat un program de exerciții și mi-am controlat și dieta după mijlocul lui februarie. Mi-a fost foame în timpul concertului. (râde)
CL: După cum vedeți, DARA e cea mai slabă, așa că pentru noi e mai greu. Noi avem greutăți normale, să știți.
DARA: Am făcut asta ca să încerc ceva nou. Nu mai fac niciodată. (râde)
CL: DAREI îi place ramyeon (tăieței coreeni), dar a renunțat la asta. Atunci am știut că e foarte hotărâtă.

Q: Videoclipul pentru „HAPPY” a fost filmat acum 2 ani. De ce ați așteptat atât?
DARA: Am vrut să includem „HAPPY” pe album, iar albumul a fost lansat abia acum. (râde)
CL: Yang Hyun Suk l-a văzut din nou și a spus că arătam prea tinere (râde)

Q: Am auzit că ai apărut și în noul clip al lui PSY. Spune-ne despre asta.
CL: Am cântat alături de SNOOP DOGG și m-a contactat chiar înainte să vină în Coreea. Când a ajuns în țară și am auzit că e cu PSY, m-am dus la locația unde PSY filma videoclipul. Și în timp ce îi priveam... um... (râde) Sinceră să fiu, e unul din videoclipurile pe care vreau să le șterg. Au fost amintiri plăcute, dar nu eram îmbrăcată corespunzător. E chiar păcat că n-am fost nici machiată corespunzător. (râde)

Q: CL e foarte interesată și de modă și frumusețe.
CL: Îmi plac mult hainele și cred că voi avea colaborări în viitor. Am devenit model pentru cosmetice și apoi m-am întâlnit cu președintele Yang. Mi-a zis „Ești un model atât de bun. Paărțile cu „înainte și după” la tine, fără machiaj și cu machiaj, sunt șocant de diferite, să știi” După ce a văzut fotografiile promoționale a spus că arăt bine. Încerc să nu arăt drăguță, ci cool.

Q: (către MINZY) Acum ești studentă. Îți place?
MINZY: Nu m-am dus la liceu și am dat examenele de echivalare. Facultatea e distractivă. E distractiv să mănânci în oraș cu prietenii. Cred că mă descurc.
CL: Ne cunoaștem de aproape 10 ani. Noi trei am mers la școală, dar din gimnaziu, MINZY venea la antrenament de la ora 12. Mi-a părut rău că a devenit adult atât de repede. MINZY acum merge la facultate și doarme mai puțin. Mă bucură să o văd că arată ca un student. Vreau ca ea să încerce lucruri obișnuite, ca alți oameni.

Q: Care a fost cel mai greu moment după debut?
CL: Ultimii doi ani? N-a fost cea mai grea perioadă, dar... După mini-albumul care a inclus „I AM THE BEST”, am lansat doar single-uri. Am vrut să împart muzică bună cu fanii mei. Sunt foarte recunoscătoare că celelalte membre n-au renunțat. Le mulțumesc pentru faptul că n-au renunțat și că s-au străduit să își îmbunătățească abilitățile vocale și altele.

Q: Cu ce se diferențiază al doilea turneu de primul? Ce credeți?
CL: Piesele noi îmi dau putere. Să îmi întâlnesc fanii e cea mai mare bucurie pentru mine. Scaunele din sală sunt ocupate de fani, așa că locul se umple de iubire. Am făcut multe amintiri frumoase în primul turneu, iar acum avem ocazia să facem la fel și de data asta.
DARA: Oamenii spun că spectacolul din Seul a demonstrat cât de mult am muncit. Muzica noastră are un spirit puternic și trebuie să venim cu ceva mai bun. Totul a fost pregătit pentru ca oamenii să se distreze mai mult. De data asta, vom vizita locuri noi, așa că sunt entuziasmată.
BOM: Vreau să le arăt cum ne putem juca.
MINZY: Fanii noștri ne dau energie, ceea ce ne face să muncim cu plăcere. Vreau să creez o atmosferă nouă în care oamenii se pot juca împreună.

Q: Aveți speranțe personale, ca muzicieni?
MINZY: Vreau să fiu o cântăreață care inspiră. Sper să pot deveni un muzician care îi poate ajuta pe alții.
BOM: Sper ca oamenii să poată asculta melodiile noastre, vocea mea și să se simtă încurajați. Vreau să fiu un artist care să poată transmite putere oamenilor.
DARA: Vreau să ajung la un alt nivel. Cred că pot arăta mai multe. Am început de curând să învăț să cânt la un instrument și vreau să continui să exersez la chitară, ca să pot cânta orice cântec.
CL: Am studiat muzica de când eram copil și am debutat devreme. Cred că oamenii m-au ajutat să cresc. Înainte credeam că ceea ce vreau să fac e important și că ar trebui să fac ce vreau. Dar acum, vreau ca fanii să ne dea putere și vreau să petrec timp alături de ei. Vreau să cresc alături de fanii mei.

Sursa: yg-life
Trad: Aya @ 2NE1 Romania

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://2ne1romania.forumhit.ro

[2014.03.17] Interviu: 2NE1 sunt HAPPY și și-au schimbat rutina
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
2NE1 Romania :: Media :: Interviuri-
Mergi direct la: